Важливо розуміти, що багато людей мають захворювання набагато страшніше, ніж алкогольна або наркотична залежність. А саме - співзалежність при алкоголізмі та наркоманії. На жаль, коли алкоголь чи наркотики приходять у дім, вони руйнують життя не тільки залежного, а й усіх його близьких. Особливо життя дружини (чоловіка) та дітей. Незважаючи на той факт, що співзалежність лікується складніше, ніж безпосередньо залежний стан, терапія співзалежності в клінічному центрі “Пальміра” в Києві допоможе кожному, хто цього потребує.
Що являє собою співзалежність з алкоголіком або наркоманом?
На жаль, далеко не всі усвідомлюють той факт, що у близьких людей наркомана й алкоголіка розвивається важкий психологічний стан, який називається співзалежність. Отже, співзалежність із наркоманом або алкозалежним - це особливий патологічний стан психіки людини, який розвивається через соціальні, емоційні, а інколи й фізичні аспекти залежності по відношенню до іншої людини. Найчастіше подібний згубний стан виникає у родичів алкоголіків або наркоманів. Річ у тім, що співзалежні люди живуть заради своїх залежних родичів, прагнучи їм допомогти. При цьому проблеми хворого виходять на перший план, а власне життя вже перестає цікавити.
Основні та стереотипні ознаки співзалежності
Існують деякі основні ознаки співзалежної поведінки людини:
- Бажання повного контролю над життям залежної людини. Часто співзалежність дружини алкоголіка можна сприйняти як турботу про нього, однак насправді це вже психологічний розлад.
- Відсутність інтересу до власних потреб, свого здоров’я (як фізичного, так і психічного), а також втрата інтересу до себе, свого особистого життя. інтересів до себе та свого особистого життя.
- Замкнутість і зацикленість на проблемах усередині сім’ї.
- Занижена самооцінка і страх втратити чоловіка. Звідси випливає бажання робити все, аби утримати його поруч із собою.
- Різке скорочення кола спілкування і небажання спілкуватися з іншими людьми.
- Багато хто навіть поступово переймає поведінку залежного і теж віддається алкоголю або наркотикам.
На жаль, часто співзалежність у разі алкоголізму самі постраждалі сприймають як прагнення допомогти рідній людині і прийняття її будь-якою, такою як вона є. Однак, якщо ви помітили за собою симптоми, наведені вище, неодмінно зверніться до психотерапевта. Допомога співзалежним - дуже важливий етап у лікуванні будь-яких залежних станів. А лікування співзалежності разом із досвідченим і кваліфікованим лікарем допоможе розпізнати патологічні стосунки та наставити хворого на правильний шлях у житті.
Співзалежність із наркоманом і алкоголіком - замкнуте коло в лікуванні залежностей
Співзалежні стосунки з наркоманом, з алкоголіком, ігроманом або людиною, яка зазнала будь-якої іншої залежності, варто почати з визнання однієї простої, але дуже важливої істини - замість іншої людини її життя не проживеш. Ви не можете відповідати за вчинки і рішення іншої людини. Проте, багато співзалежних стосунків з алкоголіком викликають у жінок титанічні зусилля з його зцілення. Такі жінки жертвують собою, перестають цікавитися власним “Я” і своїми бажаннями. А замість цього проживають не своє життя.
Важливо розуміти, якщо у ваш дім прийшла співзалежність, лікування залежного хворого неможливе без усунення проблеми психологічного характеру в його близьких. Це як замкнуте коло. Як тільки наркоману стає краще, негативні симптоми проявляються в його рідної людини. І навпаки. Будь-який кваліфікований фахівець сміливо вам скаже, що ефективно лікувати залежного хворого можна тільки тоді, коли для вживання ним шкідливих речовин будуть створені максимально несприятливі умови. Тільки якщо усунути проблему співзалежності, можна позбутися безпосередньо і від самої проблеми наркомана чи алкоголіка.
Співзалежність алкогольна та її лікування
Співзалежність від алкоголіка потребує належної терапії. У такий спосіб можливо допомогти не тільки рідним, а й самому хворому. Працюючи з психологом, співзалежність можливо звести нанівець і повністю побороти. Терапія включає такі важливі моменти:
- навчитися виставляти нові кордони в сім’ї та у стосунках;
- вчитися бачити себе з боку;
- приймати правду про себе і про оточуючих, не приховуючи її;
- не боятися попросити допомоги або підтримки у родичів і близьких людей;
- не забувати про власні потреби: фізичні, емоційні та психологічні;
- не намагатися полегшити життя алкоголіка або наркомана, оскільки це не приведе до бажаного результату, а лише погіршить загальну ситуацію.