Насвай - це тютюновий виріб, який широко розповсюджений серед молоді та людей, які шукають альтернативу сигаретам. Попри хибну думку про його безпечність, насвай викликає сильну фізичну та психологічну залежність. Вживання цього продукту може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям: ураження слизової оболонки рота, хвороб шлунково-кишкового тракту, серцево-судинних захворювань і навіть онкології. Залежність від насваю розвивається швидко, а позбутися її без професійної допомоги досить складно.
Чому люди вживають насвай і які наслідки шкідливої звички
Найчастішою причиною вживання насваю є соціальний фактор. Молодь часто пробує його під впливом однолітків, бажаючи бути «модним» і не відрізнятися від інших, а також, щоб уникнути насмішок друзів. Як правило, після першого вживання людині подобається ефект і вона хоче повторити ті відчуття знову. Доступність і низька ціна сприяє розвитку залежності, бо купити собі цю речовину і регулярно вживати можуть навіть підлітки та люди з низькими доходами.
Які наслідки від насваю?
Наслідки вживання насваю такі:
Фізична залежність
Організм звикає до дії нікотину та інших речовин, що містяться в ньому.
Ураження ротової порожнини
Виразки, руйнування зубів, розвиток раку слизової оболонки.
**Порушення травлення **
Речовина подразнює слизову оболонку шлунка, що призводить до гастриту та виразкової хвороби.
Серцево-судинні хвороби
Підвищення тиску, ризик інфаркту та інших серцевих захворювань.
Психологічна залежність
Звичка використовувати насвай для зняття стресу або поліпшення настрою.
Найбільша проблема і небезпека цієї залежності в тому, що вона проявляється не настільки виразно, як інші види залежностей, а коли людина вже одержима цією речовиною, вона потребує медичної допомоги.
Як зрозуміти, що людина страждає на залежність від насваю.
Багато хто приховує свою звичку, вважаючи її нешкідливою, тому визначити залежність нелегко. Якщо є підозри, що людина страждає на подібне захворювання, варто поспостерігати за нею певний період і подивитися на фізичні та поведінкові зміни:
- Фізичні зміни - проблеми із зубами і яснами, неприємний запах із рота, нудота і проблеми зі шлунком, запаморочення і слабкість.
- Зміни в поведінці - часті перепади настрою, проблеми з концентрацією; закритість і уникнення розмов про звичку, часті відлучки до туалету або в інше відокремлене місце.
Якщо людина не може прожити без насваю навіть кілька годин, відчуває тривогу і неприємні відчуття в роті - це серйозний сигнал про залежність. Добре, якщо вона сама розуміє проблему і готова звернутися по професійну допомогу. Більш небезпечною стає ситуація, коли людина починає виправдовувати свою звичку, каже, що може кинути в будь-який момент, але насправді не робить цього.
Залежність може впливати на роботу, навчання та стосунки з близькими. Людина починає проводити більше часу з тими, хто також вживає насвай, і уникає компанії, де цю звичку не схвалюють. Вона може почати прогулювати заняття в навчальному закладі, рідше з’являтися вдома та неохоче спілкуватися з рідними. На будь-які розмови про свою шкідливу звичку з’являється сильна агресія або повний ігнор.
Ефективні методи лікування залежності від насваю
Лікування залежності від насваю включає комплексний підхід, який поєднує медичні, психологічні та соціальні методи. Якщо людина не усвідомлює проблеми, варто звернутися до професіоналів, які допоможуть залежному побачити її та почати діяти.
Професійна допомога обов’язкова в лікуванні залежності від цієї речовини, оскільки це вже серйозна хвороба, яку неможливо вилікувати самостійно.
Медична допомога включає етапи:
- Детоксикація організму - лікарі можуть призначити препарати для очищення організму від токсинів.
- Замісна терапія - у деяких випадках можуть застосовуватися спеціальні медикаменти для зниження нікотинової залежності.
- Вітамінотерапія - підтримка організму корисними мікроелементами для швидшого відновлення.
Одночасно з медичним лікуванням проводиться психологічна реабілітація, вона включає:
- когнітивно-поведінкову терапію - допомагає змінити ставлення до вживання насваю та навчитися контролювати свої дії;
- групові заняття - спілкування з іншими людьми, які борються із залежністю, дає додаткову підтримку;
- психологічне консультування - робота з психотерапевтом допомагає віднайти причини вживання насваю та вирішити внутрішні проблеми.
Обов’язковою складовою лікування залежності від насваю є зміна способу життя. Людині варто знайти самостійно або за допомогою психолога нові хобі та захоплення, зайнятися спортом, почати правильно харчуватися. Усе це допоможе знизити стрес, прискорити відновлення організму й уникнути рецидивів. Дуже важливо розірвати всі зв’язки з людьми, які захоплюються насваєм, і прибрати з життя всі тригери, що сприяють поверненню до шкідливої звички.
Висновки
Залежність від насваю - серйозна проблема, яка потребує комплексного підходу до лікування. Усвідомлення шкоди, звернення по допомогу, робота з психологами та зміна способу життя допоможуть позбутися цієї звички назавжди. Головне - мати мотивацію та підтримку з боку близьких. Якщо ви або ваші знайомі зіткнулися з подібною проблемою, не відкладайте рішення - зверніться до фахівців клініки Пальміра Плюс і почніть шлях до здорового життя вже сьогодні.