Наркоманію визнано не тільки згубною звичкою, а й серйозним захворюванням, спричиненим фізичною та психологічною залежністю. Підходити до лікування наркоманії потрібно комплексно. Разом із детоксикацією та медикаментозним лікуванням, важливим пунктом є психотерапія при наркоманії.
Психологія наркоманів
Під час прийняття наркотиків відбувається зміна світогляду і свідомості людини. Це відбувається тому що наркотичні речовини негативно впливають не тільки на організм загалом, а й справляють руйнівну дію на клітини головного мозку та психіку.
Дуже часто наркоман, який визнав свою залежність, намагається “зав’язати” самостійно, але проходить зовсім небагато часу і в нього знову трапляється рецидив. Щоб цього не цього не сталося, лікування та реабілітація від наркозалежності повинні відбуватися в спеціалізованій клініці за методикою, в якій присутній психолог для наркомана.
Психолог завершує етап лікування та реабілітації, усуваючи аддикцію, яка перебуває глибоко у свідомості, знаходячи разом із залежним вихід і здорову альтернативу наркотикам.
Характерні особливості людини з наркотичною залежністю:
- перепади настрою і самооцінки, від високих показників до апатичних;
- безконтрольність своїх дій та емоцій;
- на тлі хронічної втоми часто з’являються депресивні думки, що межують із суїцидальними;
- проблеми з побудовою комунікації в суспільстві;
- загострення сприйняття і чутливості;
- агресія, спричинена наркотичним голодуванням.
Під час вживання наркотиків психіка істотно змінюється, а психологічна допомога наркоману полягає в тому, щоб вирівняти психологічний стан і побудувати правильну модель поведінки.
У чому полягає допомога, яку надає наркоману психотерапевт?
Після виведення з абстинентного стану, до лікування медпрепаратами в спеціалізованих клініках для наркозалежних підключається до роботи психотерапевт. На перших етапах він знайомиться з пацієнтом, з’ясовує причини, які підштовхнули його стати залежним, аналізує ступінь ураженості психіки через вживання наркотиків.
Психологічна допомога наркозалежним полягає в застосуванні комплексних методик:
- індивідуальні заняття з психологом, на яких лікар і пацієнт покроково розбирають ситуацію, що склалася, пацієнт розповідає про свої проблеми та емоції і разом з лікарем шукають шляхи їх вирішення;
- групова терапія, на даних сеансах залежні збираються разом, спілкуються і діляться своїм досвідом і досягненнями, так до наркомана приходить поступово почуття, що не тільки він один бореться з цією проблемою;
- психодрама, такий собі театральний гурток, на якому наркозалежні програють різні сюжети, приміряючи на себе різні ролі, вчаться співпереживати знову травмуючі психіку ситуації, але вже з психологом;
- тренінги та лекції, які проводять психотерапевти для своїх пацієнтів, допомагають налаштуватися на здорове життя, у якому не буде наркотиків, мотивують на нові стосунки і нові знайомства, вчать ставити перед собою цілі і досягати їх;
- арт-терапія, на якій всі наркозалежні вихлюпують всі свої думки та емоції у творчість, це може бути малювання, ліплення або інші види прикладного мистецтва.
Результати психотерапії наркозалежності
Заняття психоаналізом у рамках комплексної програми з позбавлення від наркозалежності дають свої відчутні результати:
- підвищується стресостійкість і контроль над своїми діями та емоціями;
- людина усвідомлює, що вона може жити іншим життям;
- той, хто одужує від наркозалежності, ставить перед собою цілі і починає планувати майбутнє;
- психоемоційний стан стабілізується.
Найбільший плюс при комплексній психотерапії - це те, що на наркозалежного не чиниться тиск з боку психолога і він сам ухвалює рішення з приводу проведення такого роду занять. Він об’єктивно оцінює результати, які з’являються під час проведення психотерапії наркозалежних.
Сеанси психотерапії проводяться дуже часто з родичами і близькими людьми наркозалежного. Психіатр їх консультує, як правильно вибудовувати модель поведінки, щоб людина, вийшовши за поріг клініки, не зірвалася і не повернулася знову до наркотиків. Потрібно постаратися поміняти оточення, а якщо є можливість, то переїхати в інше місто або район.
Слід розуміти, що адаптація не закінчується після того, як наркозалежний виходить із клініки, де він проходив лікування наркоманії та реабілітацію. Людина після виходу з клініки повинна бути зайнята якоюсь справою, а також продовжувати відвідувати сеанси психолога і групові заняття. Вони допоможуть їй повернутися в соціум більш безболісно і нічим не відрізнятися від інших нормальних людей.