З алкоголізмом стикаються тисячі сімей щодня в усіх куточках світу. Ця хвороба, яка тягне за собою фізичну та психологічну залежність. Фізична залежність пояснюється змінами в обміні речовин, які викликають непереборне бажання випити алкоголь. Однак, психологічна залежність з’являється набагато швидше. Алкоголь знімає напруженість, дає змогу розслабитися, позбутися відчуття дискомфорту. Але якщо для звичайної здорової людини для зняття напруженості достатньо вжити невелику кількість спиртних напоїв, то алкозалежний зазвичай напивається до стану глибокого сп’яніння.
Причини, що штовхають людину до алкоголізму
- Соціальні. Посиденьки і зустрічі з друзями за келихом вина, боязнь образити людину, відмовившись із нею випити, компанії питущих друзів.
- Психологічні. Втрата близької людини, розрив стосунків, розлучення, проблеми на роботі, невдачі в особистому житті, почуття самотності і непотрібності, втрата сенсу життя тощо.
- Генетичні. Є великий ризик, що дитина питущих батьків теж стане алкоголіком.
Яка б причина не підштовхнула людину до алкоголізму, страждає не тільки весь організм, а й психіка. Тому так важливо використовувати під час лікування психотерапію при алкоголізмі.
Методи психотерапії алкозалежних
Для ефективного лікування алкоголізму використовують різноманітні методи психотерапії алкозалежних. В основі кожного з них лежать єдині принципи психотерапії.
Найпопулярнішими методами вважаються:
- метод Довженка - заснований на формуванні у пацієнта негативних емоцій до спиртовмісних напоїв;
- індивідуальні та групові заняття психотерапії є невід’ємною частиною лікування алкозалежності, дають змогу вибудувати нормальні стосунки між алкозалежним і суспільством, допомагають адаптуватися до нового життя, в якому не буде алкоголю;
- гіпнотичні сеанси, які проводить психотерапевт, допомагають навіяти пацієнту, яку небезпеку для нього несе вживання алкоголю і переконує його відмовитися від нього назавжди;
- емоційно-стресова терапія, яка заснована на реальних емоціях пацієнта, під час сеансу пацієнт може відчувати всю гаму почуттів і до нього приходить усвідомлення того, як його згубна звичка впливає на близьких і рідних йому людей;
- раціональна психотерапія дає змогу алкозалежному розібратися у власних проблемах і прийняти правильне рішення - кинути вживання алкоголю;
- аутогенний тренінг, під час якого пацієнта занурюють у розслаблений стан, у якому самонавіювання призводить до повної відмови від алкоголю.
Кожен метод має свої особливості психотерапії алкогольної залежності. Рішення про застосування певного методу в лікування алкозалежного приймає лікар-нарколог після консультації та обстеження.
Кому показана психотерапія алкозалежних
За наявності або формування психологічної залежності необхідно надати психологічну допомогу алкоголіку.
На присутність психологічної залежності вказують такі симптоми:
- неконтрольована тяга до спиртних напоїв;
- втрата або провали в пам’яті після вживання;
- наявність короткочасних або тривалих запоїв;
- відсутність нудоти та блювотного рефлексу після великої кількості випитого алкоголю, що свідчить про підвищення толерантності організму до алкогольних напоїв;
- сильний похмільний синдром, який завжди “лікується” прийомом чергової порції алкоголю;
- безконтрольність вживання спиртних напоїв.
Зазвичай симптомів буває кілька, що свідчить про те, що людина повинна пройти лікування алкогольної залежності в Києві.
Результати після проходження курсу психотерапії
Здійснювана реабілітація для алкозалежних у Києві та Київській області складається з декількох етапів. Саме їх послідовне і обов’язкове виконання дасть гарантовано позитивний результат.
При цьому психотерапія алкозалежних є однією з ланок ланцюжка під час лікування алкоголізму та реабілітації.
Основні завдання, які стоять перед психологом для алкоголіка:
- позбавлення на психологічному рівні від постійного бажання випити алкоголевмісні напої;
- налаштування і мотивація людини на зміну свого життя, в якому не буде згубної залежності від алкоголю;
- допомогти якомога швидше і безболісніше перейти до тверезого способу життя;
- наштовхнути на побудову цілей на майбутнє, пошук цікавих занять, які замінять алкогольні запої.
Тривалість психотерапії, як і лікування від алкогольної залежності, залежить від стану хворого. Цей процес зазвичай займає досить тривалий час і вимагає запастися терпінням, як для алкозалежного, так і для його рідних і близьких людей.